Opiekunka środowiskowa
Jeśli chcesz pomagać chorym i samotnym osobom, które nie mają możliwości, aby samodzielnie dbać o siebie, jesteśmy przekonani, że nasza oferta kształcenia spełni Twoje oczekiwania. W trakcie zajęć zdobędziesz wiedzę dotyczącą m.in. odpowiedniego organizowania opieki podopiecznym (w tym osobom chorym przewlekle), a także tego, jak zapewnić im bezpieczeństwo i pomoc w prowadzeniu domu. Czeka na Ciebie praca nie tylko w domach chorych (w ramach współpracy z klientami prywatnymi), ale i w domach pomocy społecznej, domach dla samotnych matek czy w pozostałych placówkach, które są skupione na niesieniu pomocy potrzebującym.
Czym zajmują się opiekunki środowiskowe?
Opiekunki środowiskowe mają bardzo szeroki zakres obowiązków. Zajmują się udzielaniem pomocy oraz świadczeniem usług opiekuńczych. Pielęgnują osoby, które nie są w stanie samodzielnie wykonywać czynności higienicznych, czyli np. seniorów, chorych na przewlekłe schorzenia, dzieci specjalnej troski czy osoby samotne, które są ograniczone ruchowo i nie mają zapewnionej wystarczającej opieki ze strony swojej rodziny. Do czynności pielęgnacyjnych, które wykonują opiekunki środowiskowe, zalicza się m.in.: toaletę chorego unieruchomionego w łóżku, pomoc podczas kąpieli, zmienianie bielizny osobistej oraz pościelowej, zapobieganie powstawaniu odleżyn i odparzeń, a także umawianie wizyt lekarskich i realizowanie recept.
W zakres obowiązków opiekunki środowiskowej wchodzi także: utrzymywanie czystości w mieszkaniu podopiecznych, pomoc w gotowaniu, praniu czy prasowaniu, robienie zakupów, pilnowanie przyjmowania leków, pomoc przy załatwianiu wszelkich spraw urzędowych. W obecnych czasach, gdy polskie społeczeństwo starzeje się, coraz większe jest zapotrzebowanie na opiekunki środowiskowe. Dyplomowane opiekunki bez problemu znajdują więc pracę w różnych placówkach opiekuńczych.
Kto może zostać opiekunką środowiskową?
Naukę na kierunku opiekunka środowiskowa w naszej szkole policealnej może rozpocząć każdy, kto ukończył 18 rok życia i posiada dokument potwierdzający zakończenie szkoły licealnej. Aby móc wykonywać ten zawód, konieczne jest również posiadanie pewnych cech oraz predyspozycji, dzięki którym obowiązki opiekunki nie będą dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem.
Ważne jest, żeby kandydatki na opiekunki środowiskowe były sprawne fizycznie. Powinny mieć zdrowy układ stawowo-kostny, a także układ mięśniowy. Wady postawy czy stóp mogą uniemożliwić wykonywanie zawodu opiekunki środowiskowej, gdyż będą utrudniać pracę, powodując rozwój lub zaostrzenie objawów tych schorzeń. Opiekunki środowiskowe tak samo jak technicy masażyści nie mogą mieć także problemów z układem krążenia oraz kręgosłupem. Ważne jest także, aby opiekunka była życzliwa i empatyczna, gdyż dzięki temu będzie mogła z pełnym oddaniem zajmować się swoimi podopiecznymi, tworząc wokół nich przyjazną atmosferę. Nasza szkoła zapewnia swoim uczniom zdobycie wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich kompetencji zawodowych, dzięki którym staniesz się odpowiedzialną i wykwalifikowaną opiekunką środowiskową.