Opiekun w DPS

Prowadzimy kursy zawodowe na kierunku Opiekun w Domu Pomocy Społecznej. Jeśli chcesz pomagać starszym, samotnym i schorowanym osobom, to oferta dla Ciebie. Warto jednak wiedzieć, że praca w DPS niejednokrotnie bywa wyczerpująca. Wśród kandydatów na to stanowisko pożądane są nieskończone pokłady cierpliwości, empatii i zrozumienia wobec osób, które wymagają stałej opieki.

W naszej medycznej szkole policealnej w Gdyni prowadzimy zajęcia w formie zaocznej, a czas trwania nauki obejmuje 2 lata. U nas zdobędziesz wiedzę z zakresu anatomii człowieka, języka migowego czy obsługi sprzętu ortopedyczno-rehabilitacyjnego. Nauczysz się także, jak należy poprawnie wykonywać wszystkie czynności pielęgnacyjne. Naszym uczniom zapewniamy zajęcia teoretyczne prowadzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych nauczycieli, jak również zajęcia praktyczne. Są one prowadzone w całodobowych domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej dziennego pobytu.

Na czym polega praca opiekuna w domu pomocy społecznej?

Osoby posiadające dyplom opiekuna DPS są zatrudniane w różnych placówkach pomocy społecznej. Dbają o zaspokajanie potrzeb swoich podopiecznych oraz o ich dobry nastrój. Poznanie różnorodnych metod i narzędzi terapeutycznych oraz rehabilitacyjnych jest niezbędne, aby móc efektywnie aktywizować i stymulować rozwój osób, którymi się opiekuje. Opiekun DPS ma ciągły kontakt z osobami mieszkającymi w danej placówce, dlatego bardzo ważne jest, aby uważnie je obserwował i oceniał na bieżąco, w jakim są stanie (psychicznym i fizycznym). Czujność opiekunów jest niezwykle ważna, gdyż to dzięki niej w razie potrzeby można odpowiednio wcześnie interweniować i pomóc podopiecznym.

Opiekun DPS powinien dobrze znać swoich podopiecznych, gdyż jest to dla nich osoba pierwszego kontaktu, do której mogą zwrócić się z każdym problemem czy potrzebą. Zaangażowany opiekun powinien zachęcać swoich podopiecznych do aktywnego spędzania czasu, rozwijania swoich pasji, budowania relacji społecznych z innymi mieszkańcami placówki oraz realizowania swoich planów. Dzięki odpowiedniemu podejściu, cierpliwości i życzliwości opiekuna możliwe jest zmotywowanie podopiecznych oraz sprawienie, że ich codzienne funkcjonowanie będzie o wiele łatwiejsze. Opiekunowie DPS muszą stale współpracować z personelem medycznym, lekarzami oraz terapeutami zajęciowymi. Najczęściej pracują z osobami w podeszłym wieku, samotnymi lub chorymi. Z tego względu powinny to być osoby empatyczne i wrażliwe na nieszczęście innych, ale jednocześnie posiadające mocną psychikę.

Czym powinien charakteryzować się opiekun DPS?

Do cech idealnego opiekuna DPS zaliczyć można: empatię, życzliwość, cierpliwość, a także przekonanie o tym, że to co się robi ma głęboki sens. Niezbędna jest także silna psychika, dzięki której nawet na skutek codziennego spotykania się z nieszczęściem innych, opiekun nie załamie się i będzie umiał nadal nieść skuteczną pomoc osobom jej potrzebującym. Jest to idealna praca dla osób, które lubią kontakt z innymi i cenią sobie relacje międzyludzkie. Dzięki codziennemu kontaktowi z podopiecznymi tworzy się z nimi więź, która powinna opierać się na wzajemnym zaufaniu. Dobry opiekun potrafi zarówno wysłuchać historii z życia swoich podopiecznych, jak i doradzić im lub podzielić się swoimi przemyśleniami.

Na opiekunów DPS nie nadają się osoby, które cierpią na choroby reumatyczne lub przewlekłe choroby układu krążenia. Kandydaci na opiekunów nie powinni również mieć wad wymowy, które utrudniają komunikację.