Jakie uprawnienia należy posiadać, aby założyć własny salon masażu?

Zastanawiasz się, czy każdy może prowadzić gabinet masażu? Odpowiedź brzmi: tak, ale pod pewnymi warunkami. Na początek warto zaznaczyć, że do założenia gabinetu nie potrzeba żadnych specjalnych uprawnień. Nie oznacza to jednak, że każda osoba będzie w stanie świadczyć profesjonalne usługi masażu. Aby móc nazwać się specjalistą od masażu i prowadzić własny gabinet, ważne jest posiadanie wiedzy i umiejętności potwierdzonych stosownym dokumentem. Dyplom kwalifikacji zawodowych wydaje policealna szkoła masażu. 

Czy po kursie masażu można otworzyć gabinet? 

Tak, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Absolwent kursu masażu może założyć własny gabinet, jednak kluczowe jest pytanie, jakie doświadczenie posiadał przed kursem. Jeśli wcześniej zdobył dyplom zawodowy masażysty i odbył kurs doszkalający z interesującej go techniki masażu, to nie będzie problemów ze świadczeniem profesjonalnych usług. W przypadku pierwszego doświadczenia zdobytego na krótkim kursie podstawowym liczba godzin nauki jest o wiele mniejsza niż w szkole masażu, co uniemożliwia dokładne poznanie wszystkich zagadnień i nauczenie się technik niezbędnych w zawodzie technika masażysty. Absolwent kursu otrzymuje certyfikat jego ukończenia. Co więcej, kursy masażu są płatne - ich ceny sięgają od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Aby zostać profesjonalnym masażystą z tytułem zawodowym, należy ukończyć kurs na kierunku technik masażysta w bezpłatnej szkole policealnej i zdawać egzamin zewnętrzny. W policealnych szkołach medycznych przyszli masażyści uczą się przez dwa lata (cztery semestry). Przez ten czas mają oni okazję dokładnie poznać zagadnienia z zakresu anatomii i fizjologii, bezpieczeństwa i higieny pracy, podstaw fizjoterapii, teorii masażu, wybranych zagadnień klinicznych, zdrowia publicznego, pierwszej pomocy oraz komunikacji interpersonalnej.

Oprócz tego odbywają oni także zajęcia praktyczne w profesjonalnie wyposażonych pracowniach masażu i fizjoterapii, gdzie uczą się masażu leczniczego, klasycznego, relaksacyjnego, dziecięcego, sportowego, izometrycznego oraz drenażu limfatycznego. Słuchacze mają do dyspozycji różnego rodzaju narzędzia, akcesoria, aparaty i sprzęt, którego na co dzień używają profesjonaliści.