Jakie schorzenia leczy podolog?

Podolog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem problemów stóp. Z uwagi na rosnącą świadomość znaczenia zdrowych stóp w codziennym funkcjonowaniu, coraz więcej osób korzysta z pomocy podologów. Współpracując z podologiem, można skutecznie leczyć i zapobiegać wielu schorzeniom stóp, które mają wpływ na komfort życia oraz zdrowie całego organizmu. Warto więc nie lekceważyć problemów ze stopami i skonsultować się z odpowiednim specjalistą, gdy zajdzie taka potrzeba.

Czym dokładnie zajmuje się podolog?

Podolog leczy szereg chorób stóp. Są to m.in.:

 1. Zmiany skórne
  Specjalista ten zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnych zmian skórnych na stopach. Wśród nich warto wymienić odciski, które są wynikiem nadmiernego ucisku na określonym obszarze skóry. Odciski mogą powodować ból i dyskomfort podczas chodzenia. Podolog dobierze odpowiednie metody usuwania odcisków oraz zaleci stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji stóp. Innym schorzeniem skórnym, które leczy podolog, są brodawki. Brodawki wirusowe to zmiany wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Podolog pomoże w ocenie rodzaju brodawki oraz dobierze odpowiednią metodę jej usunięcia.
 2. Wrastające paznokcie
  Wrastające paznokcie to częsty problem, który powstaje, gdy niewłaściwie obcięty paznokieć zaczyna wrastać w miękką skórę palca. W wyniku tego dochodzi do stanu zapalnego, a stany zaawansowane mogą prowadzić do poważnych infekcji. Podolog oceni stopień wrastania paznokcia i zastosuje odpowiednią metodę leczenia, taką jak bezbolesne usuwanie fragmentu paznokcia czy zabieg chirurgiczny.
 3. Haluksy i koślawy paluch
  Haluksem nazywamy odkształcenie stawu śródstopno-paliczkowego, które prowadzi do ustawienia dużego palca stopy pod kątem w kierunku pozostałych palców. Haluksy mogą powodować ból, trudności w chodzeniu oraz nieestetyczny wygląd stóp. Podolog oceni stopień zaawansowania problemu i zaproponuje odpowiednią terapię, która może obejmować leczenie zachowawcze, ćwiczenia, stosowanie ortez lub w skrajnych przypadkach zabieg chirurgiczny.
 4. Stopa cukrzycowa
  U osób chorujących na cukrzycę często występują problemy ze stopami, takie jak owrzodzenia, zakażenia czy martwica tkanek. Podolog pełni kluczową rolę w prewencji i leczeniu stóp cukrzycowych poprzez edukację pacjentów, okresowe kontrole stanu stóp oraz aplikację indywidualnych planów leczenia.