Co należy do obowiązków higienistki stomatologicznej?

Jeżeli chcesz pracować w branży medycznej, a w szczególności interesujesz się stomatologią, ale nie masz ukończonej akademii medycznej, możesz pójść do policealnej szkoły medycznej, w której, po wybraniu odpowiedniego kierunku kształcenia, zyskasz dyplom i uprawnienia do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej. Jest to bardzo cenna profesja, dzięki której będziesz mogła wykonywać ciekawą i dobrze płatną pracę. Higienistka stomatologiczna jest bowiem pomocą lekarza dentysty. Wyręcza go w wielu podstawowych zabiegach z zakresu profilaktyki stomatologicznej.

Czym dokładnie zajmuje się higienistka stomatologiczna?

Higienistka stomatologiczna ma o wiele szerszy zakres uprawnień zawodowych od asystentki stomatologicznej, która asystuje w zabiegach wykonywanych przez lekarza. W przeciwieństwie do niej higienistka może na zlecenie dentysty przeprowadzić dokładne badanie jamy ustnej lub wykonać różnego rodzaju zabiegi higieniczne. Może więc samodzielnie m.in.:

  • usunąć złogi nazębne,
  • wykonać lakowanie bądź lakierowanie,
  • przeprowadzić piaskowanie,
  • wybielić zęby,
  • wypolerować zęby,
  • wykonać badanie diagnostyczne,
  • zrobić wycisk do modeli orientacyjnych,
  • prowadzić stomatologiczną akcję edukacji zdrowotnej (np. w szkołach, przedszkolach czy żłobkach).

Jej kompetencje są więc wyższe od kompetencji asystentek stomatologicznych, choć czasem zdarza się, że higienistki asystują lekarzom podczas leczenia. Higienistki stomatologiczne mogą znaleźć zatrudnienie w gabinetach stomatologicznych, klinikach stomatologicznych, poradniach lub ośrodkach zdrowia, w szpitalach na oddziałach chirurgii twarzowo-szczękowej, w jednostkach oświatowo-wychowawczych, w laboratoriach inżynierii dentystycznej, a nawet w instytucjach państwowych, które zajmują się promocją i ochroną zdrowia oraz profilaktyką medyczną. Aby stale być na czasie z najnowszą wiedzą oraz orientować się w innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych stosowanych w stomatologii, higienistki muszą regularnie uczestniczyć w specjalistycznych kursach i szkoleniach.

Ważną częścią pracy higienistki stomatologicznej jest działalność profilaktyczno-edukacyjna. Osoba na tym stanowisku posiada dużą wiedzę na temat tego, jak należy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Potrafi także doradzić pacjentom w sprawie dobrania odpowiedniej diety czy wprowadzenia właściwych nawyków żywieniowych, które mają bezpośredni wpływ na stan zdrowia zębów.

Fundusze Europejskie

 

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

 

Unia Europejska

 

BIP

 

MEN

 

EFS

 

Kuratorium Oświaty

 

Pomorskie