Co należy do obowiązków higienistki stomatologicznej?

Jeżeli chcesz pracować w branży medycznej, a w szczególności interesujesz się stomatologią, ale nie masz ukończonej akademii medycznej, możesz pójść do policealnej szkoły medycznej, w której, po wybraniu odpowiedniego kierunku kształcenia, zyskasz dyplom i uprawnienia do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej. Jest to bardzo cenna profesja, dzięki której będziesz mogła wykonywać ciekawą i dobrze płatną pracę. Higienistka stomatologiczna jest bowiem pomocą lekarza dentysty. Wyręcza go w wielu podstawowych zabiegach z zakresu profilaktyki stomatologicznej.

Czym dokładnie zajmuje się higienistka stomatologiczna?

Higienistka stomatologiczna ma o wiele szerszy zakres uprawnień zawodowych od asystentki stomatologicznej, która asystuje w zabiegach wykonywanych przez lekarza. W przeciwieństwie do niej higienistka może na zlecenie dentysty przeprowadzić dokładne badanie jamy ustnej lub wykonać różnego rodzaju zabiegi higieniczne. Może więc samodzielnie m.in.:

  • usunąć złogi nazębne,
  • wykonać lakowanie bądź lakierowanie,
  • przeprowadzić piaskowanie,
  • wybielić zęby,
  • wypolerować zęby,
  • wykonać badanie diagnostyczne,
  • zrobić wycisk do modeli orientacyjnych,
  • prowadzić stomatologiczną akcję edukacji zdrowotnej (np. w szkołach, przedszkolach czy żłobkach).

Jej kompetencje są więc wyższe od kompetencji asystentek stomatologicznych, choć czasem zdarza się, że higienistki asystują lekarzom podczas leczenia. Higienistki stomatologiczne mogą znaleźć zatrudnienie w gabinetach stomatologicznych, klinikach stomatologicznych, poradniach lub ośrodkach zdrowia, w szpitalach na oddziałach chirurgii twarzowo-szczękowej, w jednostkach oświatowo-wychowawczych, w laboratoriach inżynierii dentystycznej, a nawet w instytucjach państwowych, które zajmują się promocją i ochroną zdrowia oraz profilaktyką medyczną. Aby stale być na czasie z najnowszą wiedzą oraz orientować się w innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych stosowanych w stomatologii, higienistki muszą regularnie uczestniczyć w specjalistycznych kursach i szkoleniach.

Ważną częścią pracy higienistki stomatologicznej jest działalność profilaktyczno-edukacyjna. Osoba na tym stanowisku posiada dużą wiedzę na temat tego, jak należy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Potrafi także doradzić pacjentom w sprawie dobrania odpowiedniej diety czy wprowadzenia właściwych nawyków żywieniowych, które mają bezpośredni wpływ na stan zdrowia zębów.